KONFERENCJA ONLINE DLA PEDAGOGÓW ORAZ NAUCZYCIELI

Żyć i uczyć w czasach pandemii czyli jak zadbać o zdrowie psychiczne uczniów i własne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji online, prowadzonej przez doświadczonych specjalistów współpracujących od wielu lat z Fundacją PozyTYwka.  Konferencja ta odbędzie się już 30 września 2021 roku i jest finansowana przez Miasto Wrocław. Spotkanie będzie dotyczyło zdrowia psychicznego i jego profilaktyki w czasach pandemii, wśród dzieci i młodzieży. Środowisko szkolne, to jedno z głównych i najważniejszych punktów odniesienia dla młodych ludzi, dlatego tak ważne dla nich jest wsparcie nauczycieli i pedagogów. Mając na uwadze trudną sytuację, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy, pragniemy również zadbać i przekazać cenne informacje na temat utrzymania dobrej kondycji psychicznej nauczycieli oraz pedagogów. Pandemia nie była łatwym czasem również dla Państwa z uwagi na wiele zmian i odpowiedzialności, jaka spoczywa na Państwa barkach. Chcemy by konferencja dostarczyła Państwu nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim szereg konkretnych narzędzi czy metod, które będą mogli Państwo zastosować w swojej codziennej pracy.

Program spotkania:

09:00 – 09:15 – Rozpoczęcie spotkania. Prowadzący: Kazimierz Ździebło

1. 09:15 – 10:15  Nasilenie i zmiany obrazu zaburzeń psychicznych i zachowania u dzieci i młodzieży w czasie pandemii COVID-19
Pierwszą część dotyczącą najczęstszych zaburzeń wśród dzieci, które szczególnie nasiliły się w czasie pandemii, poprowadzi lekarz – psychiatra dziecięca z wieloletnim doświadczeniem, doktor Joanna Gwiazdowska-Rokita. W tej części nasza specjalistka opowie między innymi o zaburzeniach zachowania opozycyjno-buntowniczych, depresji oraz stanach lękowych. Zwróci uwagę na niepokojące sygnały i podpowie, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.

2. 10:15 – 11:00  DbaMY o relacje
W następnym bloku poruszymy temat związany z relacjami i tym, jak ważną pełnią rolę w sytuacji izolacji oraz innych trudnych sytuacjach. Praktyczne sposoby budowania, wzmacniania i rozwijania relacji zarówno wśród rówieśników, ale także relacji uczeń – nauczyciel przekaże psycholog dziecięca – Małgorzata Hejna, która na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz rodzicami, zarówno jako szkolny psycholog jak i w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER – ego.

11:00 – 11:15 PRZERWA

3. 11:15 – 12:15  Polubić naukę
Kolejnym tematem spotkania będzie poczucie niepewności, jej wpływ na funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne zarówno dzieci jak i dorosłych. O tym, jak sobie z nią radzić i odnajdywać się w nowych sytuacjach oraz budować poczucie bezpieczeństwa w trudnych warunkach opowie specjalista psycholog i psychoterapeuta dzieci i młodzieży – Marek Gawroń.

4. 12:15 – 13:15  Siła samoregulacji w radzeniu sobie z wyzwaniami
Samoregulacja to pojęcie, które jest istotne i bardzo ważne w różnych sferach naszego funkcjonowania i będzie kolejnym tematem konferencji. Sekcję tą poprowadzi pedagog, doświadczona socjoterapeutka i trenerka – Magdalena Kot. W tej części skupimy się głównie na tym, jak odróżnić samoregulację od samokontroli i wykorzystać ją do radzenia sobie ze stresem, trudnymi doświadczeniami, napięciem, kłopotami w relacjach interpersonalnych czy brakiem motywacji.

13:15 – 13:30 PRZERWA

5. 13:30 – 14:15  Jak budować dialog z rodzicami?
W kolejnej części spotkania, skupimy się na współpracy nauczycieli z rodzicami. Bez wątpienia rozmowy z rodzicami to często wyzwanie dla nauczyciela, zwłaszcza, gdy dotyczą trudności dziecka. Pandemia utrudniła również ten rodzaj relacji, często pozostawiając jedynie kontakt za pomocą komunikatorów, dlatego pragniemy przybliżyć Państwu kilka praktycznych sposobów na odnowienie i zbudowanie pozytywnego dialogu, który będzie pomocny zarówno w Państwa pracy, jak i będzie wspierał rodziców oraz dzieci. Prezentację poprowadzi psycholog, terapeutka systemowa i psycholog szkolna Agnieszka Kalita.

6. 14:15 – 15:00  Jak poradzić sobie z niepewnością?
W ostatniej części naszego programu zajmiemy się tematem niekiedy bardzo nielubianym przez młodzież, czyli tematem nauki. Zdalne nauczanie w sposób szczególny zmniejszyło motywację do nauki i związanego z nią wysiłku. Nasz specjalista psycholog dziecięcy – Marek Gawroń, opowie o tym, jak pomóc im w zaprzyjaźnieniu się z różnymi formami zdobywania wiedzy i odnalezieniu dobrego sposobu na to, by sprawiała im ona więcej przyjemności.

15:00 – 15:15 – Zakończenie spotkania.

WAŻNE INFORMACJE:

DYSKUSJA

Na koniec każdej części spotkania, przewidziane jest 15 min na dyskusję. W tym czasie będzie możliwe zadawanie pytań na czacie. Pragniemy zaznaczyć, że pytania będą moderowane przez prowadzącego, tak aby nie powtarzały się ani nie zakłócały płynności rozmowy.

ANKIETA SATYSFAKCJI

Pod koniec konferencji, na panelu zostanie wyświetlone okienko, które będzie prowadziło do ankiety satysfakcji, serdecznie prosimy o jej wypełnienie.

DODATKOWE MATERIAŁY

Kilka dni po konferencji dostaną Państwo dodatkowe materiały, które zostały przygotowane przez naszych specjalistów i które pozwolą Państwu zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Wraz z nimi otrzymają Państwo również zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji.

ZAPISY

Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich nauczycieli psychologów, dyrekcję oraz pedagogów. Aby się zarejestrować i wziąć udział w spotkaniu, należy kliknąć w link podany poniżej i wypełnić dane w formularzu. Następnie mailem zwrotnym, otrzymacie Państwo link do spotkania.

REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ

Serdecznie zapraszamy do udziału, a w razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z koordynatorem projektu:

KONTAKT:

Magdalena Zych
Fundacja PozyTYwka
tel. 71 338 30 03
e-mail: zych@superego.com.pl

Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Wrocławia

www.wroclaw.pl

Lubisz dźwięk PozyTYwki?
Zostań Wolontariuszem

Możesz sprawić by PozyTYwka grała dla każdego potrzebującego

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami