Accessibility tools panel

5 powodów, by przekazać 1,5% podatku na organizacje pozarządowe

Nadchodzi czas naszych rocznych rozliczeń podatkowych. Od kilku lat mamy możliwość przekazać 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Tym, którzy jeszcze nie są przekonani chcemy pokazać, że WARTO!

1. To bardzo proste.

Naprawdę, w tej chwili przekazanie 1,5% nie wymaga od Ciebie wielkiego wysiłku. Wystarczy, że wybierzesz organizację, do której pieniądze mają trafić . Potrzebujesz tylko numeru KRS, który wpisujesz w odpowiedniej rubryce formularza PIT, możesz oznaczyć też cel szczegółowy (na przykład konkretną osobę) i zadecydować, czy uczynisz to wszystko anonimowo, czy wolisz, by obdarowani poznali Twoje dane.

Jak wybrać organizację? Przede wszystkim, pamiętaj, uprawnione są tylko tzw. OPP (czyli Organizacje Pożytku Publicznego). Możesz sprawdzić na liście pod tym adresem – http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,Organizacji,Pozytku,Publicznego,3666.html Tutaj zawsze znajdziesz najbardziej aktualny wykaz.

2. Robisz mały gest, a stajesz się częścią czegoś naprawdę wielkiego.

Choć sam przekazujesz tylko niewielką kwotę, to pomnażając to przez liczbę osób, które decydują się na ten krok, co roku otrzymujemy ogromną sumę pieniędzy. W latach 2014 i 2015 były to ilości znacznie przekraczające 500 milionów. Z roku na rok wielkości te rosną. Możesz mieć udział w tak wielkim sukcesie! To tysiące organizacji (w ubiegłym roku ponad 7 000) i setki tysięcy ludzi, którym w ten sposób pomagamy.

3. Pomagasz innym i sobie.

To dość oczywiste, ale nie sposób nie wspomnieć o tak ważnym powodzie. Organizacje działają właśnie po to, by pomagać, a Ty możesz włączać się w ich dzieło w różny sposób. Wolontariat, dobrowolne datki, promocja działań organizacji i właśnie 1,5% podatku to świetne sposoby na to, by wesprzeć tych, którzy pomagają innym, a być może kiedyś pomogą i Tobie. Ale to nie wszystko – pomaganie innym jest samo w sobie pomocne dla nas. Dzięki temu czujemy się lepiej, bardziej siebie lubimy i doceniamy. To doskonałe wzmocnienie dla nas samych. I naprawdę – nie musisz się wstydzić takich pobudek – nawet najwięksi altruiści kierują się w pomaganiu pewną dozą tego „egoizmu” ?

4. Możesz sam zdecydować, komu pomożesz i wiesz, co potem dzieje się z tymi pieniędzmi.

Z całej listy OPP wybierasz tę organizację, która najbardziej Cię przekonuje. Może działa na rzecz Twojej społeczności lokalnej, albo jej ideały są Ci bliskie? A może Ty lub ktoś bliski skorzystaliście kiedyś z jej pomocy i teraz się odwdzięczysz? Może też myślisz, że to dobra „inwestycja na przyszłość”? A może podopiecznymi organizacji są ludzie, których znasz? A może podobają Ci się działania organizacji i chcesz się do nich nieco dołożyć? Każdy powód jest właściwie dobry, ale zawsze warto kierować się sercem, a potem dopytać rozumu ?
Każda OPP ma obowiązek składania i ujawniania swoich rocznych sprawozdań finansowych, w których znajdziesz informację o tym, jak wykorzystuje pieniądze – także te, które były przekazane z 1,5%. Rzetelne organizacje pozarządowe zamieszczają takie sprawozdania na swoich stronach internetowych.

5. Nie wkurzasz się, że Twoje podatki idą „na marne”.

No dobrze… nadal Cię to wkurza, ale przynajmniej masz świadomość, że 1,5% się nie zmarnuje i możesz w związku z tym również wkurzać się trochę mniej. O co najmniej 1,5%. A jeśli zachęcisz do tego innych, to pomyśl, ile mniej pieniędzy wpadnie w bezdenną dziurę, a ile więcej znajdzie sensowne przeznaczenie. Od razu lepiej się czujesz, prawda? ? A co więcej – jak pokazaliśmy powyżej – wiesz nawet dokładnie NA CO idą Twoje pieniądze zamiast „na marne”.

Lubisz dźwięk PozyTYwki?
Zostań Wolontariuszem

Lubisz dźwięk PozyTYwki?

Możesz sprawić by PozyTYwka grała dla każdego potrzebującego

Możesz sprawić by Pozytywka grała dla każdego potrzebującego

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami