Konferencja „ZATRZYMAĆ FAS”
Zespół Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to zespół objawów somatycznych, umysłowych, poznawczych oraz zachowania, rozwijających się u potomstwa w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
Ta krótka definicja nie oddaje złożoności problemów z jakim borykają się zarówno opiekunowie, jak i specjaliści pomagający osobom obciążonym tym zespołem wad. W związku z ciągle zbyt małą wiedzą i trudnościami diagnostycznymi w obszarze FASD chcemy połączyć wiedzę i doświadczenie najlepszych specjalistów-praktyków w tym temacie:
Zapraszamy na Konferencję „ZATRZYMAĆ FAS!” poświęconą tematyce FASD – jego przyczynom, problemom diagnostycznym jak i modelom terapii oraz leczenia zaburzeń powstających w jego przebiegu.
W jednym miejscu spotkają się wybitni specjaliści na co dzień pracujący z osobami dotkniętymi lub zagrożonymi tym problemem. Chcemy propagować rzetelną wiedzę i sprawdzone w najlepszych ośrodkach praktyki diagnostyki i terapii FASD.
Konferencję adresujemy nie tylko do specjalistów psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, ale również pedagogów, nauczycieli, studentów, pracowników uczelni i szkół, logopedów, pracowników socjalnych, czy rodzin zastępczych i wszystkich tych, którzy w swojej pracy spotykają się z tą problematyką.
Konferencja odbędzie się 27 października 2022 roku w Sali konferencyjnej Hotelu Mercure we Wrocławiu. Wydarzenie dzięki wsparciu miasta Wrocław jest BEZPŁATNE.
PROGRAM KONFERENCJI „ZATRZYMAĆ FAS”:
8:00 – 8:30 – rejestracja uczestników
08:30 – 08:35– Powitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji
08:35 – 09:45 – FASD – powszechna, ale wciąż mało znana choroba. Polskie rekomendacje diagnostyczne – Prof. Robert Śmigiel wprowadzi w temat specyfiki zaburzeń FASD, przybliży trudności diagnostyczne, szerokie spektrum objawów oraz związane z tym trudności w leczeniu i terapii.
09:45 – 10:00 – przerwa kawowa
10:00 – 10:40 – Kobieta i alkohol – specyfika używania alkoholu przez kobiety, perspektywa społeczna i terapeutyczna – psycholog kliniczna i specjalistka terapii uzależnień Anna Kulbińska przedstawi aktualne dane na temat spożywania alkoholu przez kobiety, jego ilości, rodzaju oraz stylu picia, wyjaśni trudności w diagnozowaniu i terapii tej grupy społecznej oraz przybliży temat skutecznej profilaktyki antyalkoholowej.
10:40 – 11:40 – leczenie i terapia FASD – zespół trzech specjalistów przedstawi optymalny model terapii FAS, ze szczególnym naciskiem na współpracę i holistyczność podejmowanych działań w zakresie: leczenia farmakologicznego, psychoterapii, logopedii wczesnego wspomagania rozwoju oraz terapii Integracji Sensorycznej, niezbędne w uzyskaniu jak najlepszych efektów.
11:40 – 12:00 – przerwa, przekąski
12:00 – 12:20 – Dziecko z FAS – perspektywa rodzica/opiekuna – Pani Sylwia Szkopińska, będąca zawodową rodziną zastępczą opowie o swoich doświadczeniach w organizowaniu opieki i wspieraniu dziecka z diagnozą FASD, wyzwaniach, nadziejach oraz dobrych praktykach w tym obszarze.
12:20 – 13:35 – Zaburzenia ze Spektrum FASD – perspektywa rozwojowa, dylematy diagnostyczne i społeczne, dr Małgorzata Klecka przybliży nam tematykę różnic indywidualnych w obszarze tego zespołu zaburzeń i związanych z nimi trudności diagnostycznych oraz terapeutycznych.
13:35 – 13:50 – przerwa kawowa
13:50 – 15:00 – Diagnostyka i terapia FASD – Model Kanadyjski – mgr Małgorzata Tomanik przedstawi dobre praktyki i swoje doświadczenia z budowania zespołów terapeutycznych i wspierania opiekunów jakie stosuje się w Kanadzie.
15:00 – zakończenie konferencji
Każdy blok będzie składał się z prezentacji – wykładu oraz moderowanego panelu dyskusyjnego.
PROWADZĄCY
Prof. dr hab. Robert Śmigiel – Pediatra, Genetyk Kliniczny, Neonatolog
Obecnie jest kierownikiem Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich WNoZ UM we Wrocławiu. Profesor Robert Śmigiel jest specjalistą pediatrii, genetyki klinicznej, neonatologii oraz pediatrii metabolicznej. Od wielu lat jest lekarzem konsultującym z zakresu genetyki pediatrycznej i pediatrii metabolicznej w oddziałach noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu i Opolu. Specjalizację z pediatrii otrzymał w 2004 roku, z genetyki klinicznej w 2008 roku, z neonatologii w 2013 roku, z pediatrii metabolicznej w 2017. Jako lekarz pediatra i genetyk kliniczny otrzymał m.in Nagrodę im. prof. Z. Religi „Wyjątkowy Lekarz” (2013). Został także nominowany do nagrody „Anioły Medycyny” 2015. W 2019 roku otrzymał wyróżnienie od Prezydenta Miasta Wrocławia „Wrocław bez barier”.
Mgr. Anna Kulbińska – Psycholog Kliniczna, Psychoterapeutka, Specjalistka Psychoterapii Uzależnień,
Pracuje w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego, prowadząc krótkoterminową psychoterapię w nurcie psychodynamicznym oraz w ośrodku leczenia uzależnień „MONAR”. Od kilkunastu lat pracuje z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych oraz osobami z uzależnieniami behawioralnymi. Ukończyła Szkołę Psychoterapii, całościowy kurs psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, 5 letnie studia oraz studia podyplomowe na SWPS – Specjalizacja z Psychologii Klinicznej.
Lek. Joanna Gwiazdowska-Rokita – Psychiatra dzieci i dorosłych, Psychoterapeutka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalistka z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Pracowała na oddziale psychiatrycznym dla osób dorosłych oraz lecznictwie ambulatoryjnym w ramach poradni zdrowia psychicznego. Od 15 lat prowadzi również prywatną praktykę lekarską w Centrum SUPER-ego. Ukończyła 4,5- letni kurs całościowy do certyfikatu psychoterapeuty w zakresie terapii systemowej rodzin prowadzony przez Zakład Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i szkolenie w zakresie psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
Mgr. Amelia Wałczyk – Psycholog, Psychoterapeutka
Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Obecnie pracuje w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego. Absolwentka psychologii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła Szkołę Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży oraz Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe zdobywała podczas pracy na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, w Poradni Zdrowia Psychicznego, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w gabinecie. Zajmuje się diagnozą oraz psychoterapią dzieci i dorosłych. Posiada wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki, uprawniające do profesjonalnej pracy z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej.
Mgr. Monika Salwach – Logopeda, Terapeutka Wczesnego Wspomagania Rozwoju
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi jako logopeda i nauczyciel. Pracowała w szkole integracyjnej, przedszkolach oraz w ośrodku zdrowia. W pracy wykorzystuj elementy integracji sensorycznej oraz metody krakowskiej. Bazuję na całościowym wspieraniu rozwoju dziecka, rozwijaniu indywidualnych zdolności, wzmacnianiu słabych stron. Specjalista z zakresu diagnozy i terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego metodą Warnke’go.
Sylwia Szkopińska
Od 8 lat matka zastępcza. Od dwóch lat prowadząca Rodzinny Dom Dziecka w którym przebywa obecnie 10 dzieci, w tym troje z diagnozą FAS.
Dr n. med. Małgorzata Klecka – Psycholog, Psychoterapeutka, Doktor nauk medycznych, specjalność psychiatria dziecięca.
Jest trenerką, terapeutką (podejście zintegrowane: psychodynamiczne, neurorozwoju i terapii traumy metodą Somatic Experiencing). Kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych oraz Ośrodkiem Fastryga w Świerklanach (dawniej w Lędzinach), Wykładowca akademicki. Autorka programów edukacyjno-terapeutycznych dla rodziców i Założycielka i Prezes Fundacji Fastryga. Autorka książki „FAScynujące dzieci” oraz innych książek i wielu publikacji. Za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami m in. medalem „Za zasługi w ochronie zdrowia” (Medal Ministra Zdrowia), Społecznym Noblem Fundacji ASHOKA, Medalem Polsko-Szwajcarskiego Programu „Matka i Dziecko”, nagrodą Rzecznika Praw Dziecka.
Mgr. Małgorzata Tomanik – Specjalistka z zakresu problematyki FASD
Założycielka Poradni „Parenting Paradigm” oraz pracownik kluczowy (Key Worker FASD). Współpracuje z rodzinami i opiekunami dzieci/młodzieży z FASD, ich zespołami diagnostycznymi i opiekuńczo-terapeutycznymi, oraz placówkami edukacyjnymi i opiekuńczo-wychowawczymi. Przeprowadziła liczne szkolenia, warsztaty i wykłady dla pracowników służby zdrowia, pedagogów, psychologów, terapeutów oraz innych osób pracujących z dziećmi i adolescentami z FASD w Kanadzie i Polsce. Od 2013 r. współpracuje aktywnie z polskimi środowiskami zawodowymi (min. jest współautorką Polskich Standardów Diagnostycznych FASD, 2020). Promuje wprowadzenie zintegrowanego, kompleksowego systemu opieki dla dzieci/młodzieży z FASD i ich rodzin.
ZAPISY
Zgłoszenia będą przyjmowane za pomocą formularza online do dnia 21 października 2022. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego zastrzegamy sobie prawo do kontaktu telefonicznego, w celu poinformowania Państwa o ewentualnym braku miejsc.
W razie pytań lub trudności z zapisaniem się na wydarzenie, prosimy o kontakt pod nr 71 338 30 03
lub mailowo: konferencja@fundacjapozytywka.org.pl
MIEJSCE
27 października 2022
Godz. od 8:30 do 15:00
Adres: Hotel Mercure
plac Dominikański 1, Wrocław
Zespołu FAS nie można wyleczyć, ale dzięki edukacji i efektywnej profilaktyce możemy zapobiegać jego powstaniu, a dzięki wczesnej i trafnej diagnostyce oraz wczesnym interwencjom terapeutycznym możemy minimalizować jego wpływ na rozwój dziecka.
Spotkajmy się, podzielmy naszą wiedzą i doświadczeniem. Do zobaczenia!
Organizatorzy:
Zadanie finansowane ze środków miasta Wrocław www.wroclaw.pl