Accessibility tools panel

Dekalog rozwodzącego się rodzica

Rozwód – to w dalszym ciągu, mimo rosnących statystyk, jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Często zapominamy, że nie dotyczy ono tylko nas – dorosłych, ale w równym, a może nawet większym stopniu dzieci, czyli tych osób, które często nie rozumieją całej sytuacji, naszych racji i czują się zdradzone podwójnie. Czy możliwe jest ograniczenie szkód i krzywd wyrządzanych sobie na wzajem w tej trudnej sytuacji? Na pewno TAK. Od nas i naszej postawy zależy jak poradzimy sobie z emocjami. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.

Dekalog rozwodzącego się rodzica:

  • SŁUCHAJ swojego dziecka i rozmawiaj z nim. W ten sposób nie będzie musiało niczego się domyślać, bać, szukać odpowiedzi u osób trzecich.
  • INFORMUJ dziecko o planowanych zmianach i uzasadnij je.
  • ODDZIEL sprawy dorosłych od spraw dzieci. Wchodzenie na teren dorosłych wymaga dojrzałości, dystansu i wiedzy. Wtajemniczanie dziecka w szczegóły pożycia rodziców niepotrzebnie je obciąży.
  • NIE KAŻ dziecku podejmować decyzji w kluczowych sprawach osób dorosłych. To dla dziecka za duża odpowiedzialność i może wywołać w nim poczucie winy.
  • NIE MÓW ŹLE O SWOIM EKS PARTNERZE. Dziecko kocha obydwoje rodziców. Kiedy krytykujemy jedno z nich ,to pośrednio krytykujemy dziecko i pozbawiamy je oparcia w krytykowanym rodzicu.
  • POSZUKAJ POMOCY PROFESJONALISTY – psychologa lub psychoterapeuty, kiedy mówisz źle do dzieci o swoim partnerze. Nie będziesz w stanie dobrze zajmować się dziećmi i wychowywać ich w miłości i wolności, jeśli jesteś przepełniony złością, nienawiścią lub żalem do partnera.
  • ROZMAWIAJ Z BYŁĄ ŻONĄ/MĘŻEM. Ustanie małżeństwa nie oznacza końca rodzicielstwa. W sprawach dzieci zawsze warto „mówić jednym głosem”, będzie to służyło wszystkim.
  • NIE OGRANICZAJ CZASU DZIECKA SPEDZANEGO z drugim rodzicem i nie rywalizuj z nim o względy dziecka
  • NIE POSPIESZAJ DZIECKA w zaakceptowaniu sytuacji. Ono przeżywa utratę dotychczasowej struktury rodziny i samo najlepiej wie ile czasu potrzebuje na oswojenie się z nową sytuacją.
  • UMIEJĘTNIE WPROWADŹ NOWEGO PARTNERA W ŻYCIE SWOJEJ RODZINY. Do zbudowania wzajemnych więzi potrzeba czasu i jest to możliwe, ale nie zawsze następuje. Czasem relacja pociechy z nowym partnerem zakończy się tylko na szacunku i to też należy zaakceptować.

Branie pod uwagę uczuć, potrzeb i zdania swojego dziecka nie musi otwierać drzwi do relacji partnerskiej, bo dziecko nie jest naszym partnerem! Wręcz przeciwnie – traktowanie go z szacunkiem – otwiera wrota do zrozumienia. A na tym wiele można zbudować – nową przyszłość.

Zespół Terapii Systemowej: Żaneta Tokarczyk, Agnieszka Kalita, Magdalena Kasperska.

Lubisz dźwięk PozyTYwki?
Zostań Wolontariuszem

Lubisz dźwięk PozyTYwki?

Możesz sprawić by PozyTYwka grała dla każdego potrzebującego

Możesz sprawić by Pozytywka grała dla każdego potrzebującego

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami