Żyj zdroWIEM! 2022
Zapraszamy dzieci i młodzież oraz ich rodziców na kolejną edycję programu profilaktyczno – rozwojowego. W ramach jego proponujemy:
I. PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
Ideą Punktu jest duża dostępność i możliwość uzyskania szybkiej, specjalistycznej porady w obszarze problemów psychicznych m.in. depresji, zaburzeń nastroju, kryzysów psychicznych, różnego rodzaju zaburzeń nerwicowych czy osobowościowych, często dramatycznie wpływających na jakość życia – zarówno osobistego jak i społecznego.
Chcemy, by Punkt był takim pierwszym krokiem na drodze do diagnostyki, czy ewentualnego późniejszego leczenia. By osoby zaniepokojone swoim stanem, czy też zachowaniem dziecka mogły w miarę szybko zasięgnąć specjalistycznej porady, dostać wsparcie, wiedzę i zostać skierowanymi do odpowiednich placówek, w celu ewentualnego leczenia.
Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałego Punktu Interwencji Kryzysowej zlokalizowanego przy ulicy Gajowickiej 164/1 we Wrocławiu, gdzie będzie można uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.
Punkt będzie czynny w każde poniedziałki od 15:00 do 18:00 oraz piątki od 16:00 do 19:00.
Konieczna wcześniejsza rejestracja: 71 338 30 03
Zapraszamy zarówno dzieci z rodzicami, jak i młodzież oraz osoby dorosłe.
II. Cykl warsztatów
Odpowiadając na stale zwiększający się wskaźnik zarówno zaburzeń psychicznych jak i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, w zakresie profilaktyki proponujemy cykl warsztatów rozwojowo-profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych klasy IV – VIII. Treść i sposób ich przekazywania będzie dostosowana do grupy wiekowej. Cykl złożony jest z 6 modułów. Każdy moduł trwa 3 godziny lekcyjne. Poszczególne moduły mogą być realizowane niezależnie od siebie w różnych grupach, w zależności od największych zdiagnozowanych potrzeb, jednak rekomendowane będzie uczestnictwo w całym cyklu, by zapewnić kompleksowość przekazywanych treści i ćwiczonych umiejętności.
W wypadku przejścia na nauczanie zdalne, warsztaty będą trwały 45 min.
Proponowane przez Nas warsztaty w 2022 roku to:
1. Stresuj się – na zdrowie!
W WERSJI HYBRYDOWEJ
Jako że dzieci i młodzież często mierzą się z różnego rodzaju trudnościami, które powodują u nich wysokie napięcie, niepokój i stres, pragniemy wzmocnić ich zasoby w taki sposób, aby mogły znajdować konstruktywne i zdrowe rozwiązania aby sobie z nimi poradzić. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną informacje oraz ćwiczenia z zakresu rozpoznawania stresorów, ich niwelowania oraz możliwych obszarów wzmacniających zasoby energetyczne. Znajomość podstawowych informacji w zakresie reakcji organizmu na sytuacje stresowe oraz wykorzystywanie sprawdzonych technik relaksacyjnych, może znacznie zmniejszyć poziom napięć i poprawić jakość życia młodych ludzi.
2. UWAGA konflikt!
W WERSJI HYBRYDOWEJ
Konflikt jest wszechobecny w naszym życiu. Konflikt może być twórczy. Konflikt może być zagrożeniem. Która z tych opcji będzie miała miejsce w dużym stopniu zależy od świadomości, wiedzy, przekonań oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach potencjalnie konfliktowych. Konflikt niesie ze sobą trudne emocje i zmusza do wyjścia poza strefę komfortu. I dlatego większość ludzi chciałaby konfliktu uniknąć. Jednocześnie konflikt ma tę drugą twarz. Jest twórczy i prowadzi do rozwoju. Aby to było możliwe trzeba nauczyć się rozumieć naturę konfliktu i umieć w nim wytrwać. Chcemy dostarczyć młodym ludziom wiedzy na temat natury konfliktu, jego źródeł, przebiegu i sposobów reagowania w sytuacjach konfliktowych; pomóc zbudować świadomość dotyczącą osobistych postaw i strategii zachowań w sytuacjach konfliktowych, umożliwić nabycie umiejętności stosowania wybranych technik i narzędzi służących zapobieganiu oraz rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych.
3. Akceptuj siebie i innych!
W WERSJI HYBRYDOWEJ
W związku z dużą liczbą komunikatów ze strony młodzieży, o problemie braku akceptacji siebie i innych, w najbliższej edycji projektu pragniemy wesprzeć ich w zakresie budowania własnej tożsamości, samoświadomości, odnajdywania mocnych stron oraz wyjątkowości jaką posiada każdy człowiek. Pragniemy wspomóc wewnętrzne umiejętności uczniów do tego, aby w przyszłości łatwiej im było wybrać odpowiednie środowisko, które będzie również wzmacniało ich zasoby, co doprowadzi do podejmowania adekwatnych wyborów w kwestii swojej przyszłości i rozwoju.
4. Czy ze mną wszystko ok?
W WERSJI HYBRYDOWEJ
Warsztat ten przede wszystkim będzie opierał się na programie, który ma za zadanie przedstawić młodzieży normy rozwojowe, które są niesamowicie istotne w kwestii rozpoznawania swoich zachowań, czy też niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o konieczności konsultacji specjalistycznej. Dodatkowo tematem tym pragniemy wesprzeć uczniów w zakresie normalizacji niektórych stanów emocjonalnych, które są mniej pożądane. Wśród nich możemy wyróżnić: smutek, lęk, strach, niepewność czy bezradność. Dzięki tej wiedzy młodzież będzie mogła skuteczniej przeciwdziałać rozwojowi różnych chorób oraz zaburzeń.
5. Zdrowie mam w głowie- część 1.
TYLKO W WERSJI STACJONARNEJ
Celem warsztatu jest EDUKACJA młodych ludzi dotycząca chorób psychicznych ze szczególnym uwzględnieniem depresji. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać niepokojące symptomy zarówno u siebie, jak i bliskich osób. Dowiedzą się również, jak rozumieć i monitorować swój stan psychiczny i kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc
6. Zdrowie mam w głowie- część 2.
TYLKO W WERSJI STACJONARNEJ
Warsztat ten jest kontynuacją poprzedniego warsztatu. Oparty będzie o najnowszą wiedzę naukową w dziedzinie PROFILAKTYKI zachorowania na choroby psychiczne ze szczególnym uwzględnieniem depresji. Będzie można także wrócić do tej samej klasy i odpowiedzieć na pytania, które mogły się narodzić po poprzednim spotkaniu. Ponadto poszukamy odpowiedzi na pytania związane z tym, w jaki sposób można poradzić się samemu i jak korzystać ze wsparcia bliskich osób. Poświęcimy także czas na tematykę czynników ryzyka w tym także stresu i jego profilaktyki.
Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt.
III. Warsztaty psychoedukacyjne dla dorosłych.
Z racji dużej intensywności pracy zawodowej i tempa życia, dorośli bardzo często odczuwają duże napięcie, niepewność, strach oraz lęk. Aktualna sytuacja pandemiczna dodatkowo nie ułatwia codziennego funkcjonowania, dlatego wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, w tym roku przygotowaliśmy program, który oparty będzie o takie tematy jak: mindfulness, asertywność, depresja oraz konflikty. Poniżej przedstawiamy pełen opis warsztatów oraz serdecznie zapraszamy do udziału.
1. Skuteczne stawianie granic – termin 23 kwietnia 2022, sobota godz. 09:30 – 14:30
Zajęcia będą prowadzone pod kątem rozwoju jednej z najważniejszych kompetencji, mającej za zadanie ochronę osobistego dobrostanu psychicznego jak i zdrowia fizycznego, czyli asertywności. Warsztat oparty praktycznie w całości na ćwiczeniach i możliwości zbadania własnych trudności w obszarze stawiania granic. Pozwoli na jasne odróżnienie zachowań, które są agresywne od tych asertywnych, tak by chroniąc siebie nie naruszać wolności innych osób. Warsztat pozwala na zmianę swoich postaw w relacjach interpersonalnych, które w ostatnim czasie zasługują na szczególną uwagę i wsparcie, po okresie, często bardzo długiej, izolacji społecznej.
Prowadzący: Kazimierz Ździebło
2. Mindfulness – czyli jak dbać o swoją głowę? – termin 14 maja 2022, sobota godz. 9:30 – 14:30
Pojęcie mindfulness zostało zapoczątkowane przez wprowadzenie Programu Obniżania Stresu Opartego na uważności, który pierwotnie był wykorzystywany przy obniżaniu poziomu chronicznego bólu pacjentów, a obecnie jest szeroko stosowany w redukowaniu psychologicznych problemów, jakie wiążą się z występowaniem przewlekłych chorób (np. efektywnie obniża poziom lęku) oraz w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania. Program ten pomaga też w łagodzeniu doświadczanego stresu i utrzymywaniu dobrego samopoczucia. Bardzo praktyczny warsztat uczący podstawowych technik regulacji emocjonalnej, które przydadzą się w codziennych zmaganiach z trudną rzeczywistością ostatnich miesięcy.
Prowadzący: Magdalena Kot
3. Depresja wśród młodzieży 13+ – termin 17 września 2022, sobota godz. 09:30 – 14:30
Warsztat ten będzie pomocą w kwestii rozpoznawania symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju choroby, jaką jest depresja oraz jej przyczynach, skutecznej profilaktyce i formach pomocy w przypadku jej rozpoznania. Wśród wielu trudności, z jakimi zmaga się młodzież niekiedy ciężko jest rozpoznać, czy pewne sygnały świadczą o konieczności konsultacji specjalistycznej, dlatego pragniemy wesprzeć rodziców w tym jakże ważnym obszarze funkcjonowania ich dzieci.
Prowadzący: Kazimierz Ździebło
4. Mediacje sposobem na konflikt – 8 październik 2022, godz. 09.30 – 14:30
Konflikty w relacjach są zjawiskiem powszechnym. Mogą pojawić się na każdej płaszczyźnie naszego życia: w rodzinie, w szkole czy w miejscu pracy. Stając w obliczu sytuacji kryzysowej mierzymy się nie tylko z problemem, ale również z różnego rodzaju trudnymi emocjami. Bezsilność, gniew, poczucie krzywdy czy brak obiektywizmu mogą ostatecznie przyczynić się do pogłębienia nieporozumienia.
Nie zawsze problem da się rozwiązać w pojedynkę. Czasami potrzebne jest wsparcie osoby trzeciej, która, tworząc neutralny grunt pod wspólną rozmowę, pomoże stronom sporu rozwiązać konflikt.
W roli mediatora może wystąpić zarówno rodzic, nauczyciel, jak i profesjonalista. Mediacja to przede wszystkim proces, dzięki któremu pojawia się szansa na znalezienie porozumienia.
Celem warsztatu będzie zrozumienie czym są mediacje oraz w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać.
Prowadząca: Agnieszka Brzeska
Wszystkie dziania są BEZPŁATNE.
Obowiązują wcześniejsze zapisy, wszelkich informacji udzielamy pod nr telefonu: 71 338 30 03.
Zapraszamy do kontaktu!
Zadanie finansowane ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl