Accessibility tools panel

DAMY RADĘ!

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób zmagających się z trudnościami wychowawczymi, Fundacja PozyTYwka rusza ponownie z projektem pomocy rodzinom. Program będzie obejmował zajęcia warsztatowe, coachingowe oraz indywidualne spotkania konsultacyjne.  Zajęcia realizowane będą przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy na co dzień pracują z rodzinami prowadząc terapie indywidualne, terapię dzieci oraz rodzin i szkolenia.

Okres rozwoju dzieci, to niełatwy czas dla rodziców jak i samych pociech. Dorośli mierzą się z nowymi zadaniami i próbują sprostać wymaganiom nowych członków rodziny. Jako, że zadanie nie należy do łatwych, potrzebna i wspomagająca jest edukacja oraz praktyczne wskazówki radzenia sobie w ciężkich sytuacjach, jakie mogą spotkać rodziców na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Program Fundacji został stworzony właśnie po to, by dostarczyć Wam odpowiednią wiedzę, wsparcie i przedstawić możliwości radzenia sobie z niełatwym zadaniem, jakim jest rodzicielstwo.

COACHING RODZICIELSKI

to pierwsza z sześciu propozycji, jakie przewiduje nasz projekt. W tym zadaniu stawiamy na naukę praktycznych technik, między innymi takich jak: jak budować więzi oparte na wzajemnych szacunku, szczerości, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa. Praca z coachem głównie opierać się będzie na doradztwie, które to ma pomóc nakierować rodziców na odpowiedni tor komunikacji z dziećmi i rozwiązywania problemów, poprzez określanie celu i zakresu działania. Analizie zostaje poddane to, co dzieje się w danym momencie oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć. Coaching jest to również pogłębiona praca nad doświadczeniami, umiejętnościami oraz zasobami. Zajęcia będą skupiały się nie tylko na doświadczeniach i rozwoju waszych pociech, ale również na waszych doświadczeniach z dzieciństwa, dzięki czemu zostaną lepiej zrozumiane mechanizmy wzorcowe, a nowe nawyki staną się narzędziem lepiej wykorzystywanym w kontakcie z dziećmi.

W projekcie przewidziane są 4 cykle spotkań. Jeden cykl zawiera 7 spotkań po 2 godziny zegarowe.

Harmonogram spotkań:

1 cykl: 12 maja – 19 maja – 26 maja – 2 czerwca – 9 czerwca – 16 czerwca – 23 czerwca 2023, piątki godziny od 18:00 do 20:00

2 cykl: 7 i 8 lipca 20023, od 9:00 do 13:00 oraz 14 i 15 lipca 2023, od 9:00 do 13:00

3 cykl: od 14 września do 23 października 2023, czwartki, godziny od 18:00 do 20:00

4 cykl: od 2 listopada do 14 grudnia 2023, czwartki, godziny od 18:00 do 20:00

Warsztat „Sposób na buntownika, jak radzić sobie z zachowaniami opozycyjno – buntowniczymi”13 maja 2023, sobota, godz. 9:30 – 14:30

Warsztat skierowany jest do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W ramach warsztatów znajdą się:
Przedstawienie norm rozwojowych, wskazanie, że bunt i kryzysy są wpisane w rozwój człowieka, wskazanie niepokojących objawów i zachowań, które mogą zaburzyć rozwój.
Omówienie wpływu postaw rodzicielskich na wzmacnianie zespołu opozycyjno – buntowniczego u dzieci.
Praca z systemem rodzinnym, przekonaniami na temat pomysłów wychowawczych.
Przedstawienie programu poznawczo – behawioralnego do pracy nad niepożądanymi zachowaniami.
Wprowadzenie narzędzi pomagających w autoregulacji u dzieci takich jak techniki oddechowe, termometr uczuć, itd. nauka nazywania i rozpoznawania emocji u dzieci.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka systemowa Agnieszka Kalita

Warsztat „Jak wspierać dzieci z wysokim poziomem lęku w regulacji emocji” 03 czerwca 2023, sobota, godz. 9:30 – 14:30


Warsztat przeznaczony dla rodziców dzieci od 4 do 12 r.życia. Podczas warsztatu w części teoretycznej przybliżymy zagadnienia związane z regulacją emocji. Przyjrzymy się jak wygląda prawidłowa regulacja emocji w odniesieniu do wieku dziecka, a także poznamy podstawy koncepcji Self- Reg prof. Stuarta. Warsztat będzie miał też część praktyczną, podczas której poznamy konkretne sposoby i zabawy na obniżanie poziomu lęku, z których będzie można korzystać w domu.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka Małgorzata Hejna

Warsztat „Jak pomóc dzieciom przetrwać burzę rozwodu/ rozstania” – 30 września 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Warsztat skierowany do rodziców, nauczycieli, pedagogów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu rozwodu/ rozstania rodziców na dzieci oraz wyposażyć się w umiejętności wspierania dzieci podczas przechodzenia przez tą zmianę. Warsztat będzie składał się z następujących treści:
– Rozwód/ rozstanie – Przestajemy być parą, ale rodzicami będziemy zawsze i co z tego wynika.
– Rozwód/ rozstanie jako kryzys, strata, proces.
– Szczególne potrzeby dzieci w obliczu rozwodu/ rozstania.
– Jak dzieci przeżywają rozwód/rozstanie w zależności od wieku.
– Rodzaje opieki nad dziećmi po rozwodzie/rozstaniu.
– Umiem się zatrzymać, czyli jakie nasze zachowania szkodzą dzieciom.
– Pomagam, towarzyszę, bawię się, czyli co możemy zrobić, żeby ułatwić dzieciom przechodzenie przez zmianę .

Warsztat będzie zawierał elementy wykładu oraz pracy aktywnej, np. dyskusje, ćwiczenia.
Spróbujemy zobaczyć rozwód oczami dziecka, dzięki czemu możliwe będzie udzielenie im adekwatnego wsparcia. Nauczymy się jakich zachowań kategorycznie unikać przy dziecku, a jakie będą pomocne. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować negatywne skutki rozwodu/ rozstania i wspierać dzieci w budowaniu nowej równowagi.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka Małgorzata Hejna

Warsztat „Rodzina patchworkowa-to może się udać”– 14 października 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Warsztat skierowany do osób, które funkcjonują w coraz dzisiaj częstszych tzw. rodzinach pachworkowych. Takie relacje stwarzają szczególne wyzwania, w ramach warsztatów znajdą się następujące zagadnienia:
• Omówienie konstelacji rodzin patchworkowych z przedstawieniem ról rodzicielskich, kto jest kim i jakie ma zadania w wychowawcze?
• Jak budować relacje aby uszanować granice własne i pozostałych członków rodziny?
• Jak komunikować się w sprawach rodzicielskich gdy mamy otwarte konflikty między sobą?
• Narzędzia wychowawcze, które pomagają radzić sobie z emocjami dzieci.
• Budowanie sieci wsparcia w rodzinie.
• Jak radzić sobie z konfliktem lojalnościowym?
• Sojusze rodzinne.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka systemowa Agnieszka Kalita

Warsztat „Kryzys dorastania – szanse i zagrożenia”- 25 listopada 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Okres dorastania to intensywny czas poszukiwania swojej tożsamości w wielu obszarach, a także wyznaczania sobie celów i konstruowania pierwszych planów dotyczących przyszłości.
Rodzice są bardzo ważnym głosem doradczym, jak również przykładem realizowania konkretnej drogi życiowej – osobistej i zawodowej. Ukierunkowują dzieci m.in. poprzez stawianie im wymagań. Nieoczekiwanie od dziecka niczego z pewnością mu nie służy!
Z drugiej strony oczekiwania te muszą być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka i wyjątkowości jego cech. W stawianiu wymagań ważne jest uwzględnienie potrzeb, możliwości, predyspozycji, zainteresowań i sytuacji dziecka. Rodzice mimo tego, że znają swoje dziecko bardzo dobrze, ze względu na duże zaangażowanie emocjonalne i pragnienie, aby miało ono jak najlepsze życie, nie zawsze potrafią obiektywnie ocenić jego predyspozycje i wziąć pod uwagę preferencje, które sygnalizuje. Dodatkowym utrudnieniem może być pryzmat ambicji i doświadczeń rodziców, które dziecku są zupełnie obce. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to również czas buntu, częstych i skrajnych zmian emocjonalnych oraz testowania własnych i cudzych możliwości, to stwierdzenie, że to istne czas dojrzewania to istne „pole minowe”nie jest przesadą. Zapraszamy na warsztat, który pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby i lęki nastolatków, ale również obawy i trudności rodziców. Wypracujemy skuteczne sposoby na lepszą komunikację i budowanie relacji z młodym człowiekiem, co pozwoli na pozytywne przejście tego kryzysowego etapu.

Prowadzący: psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta Kazimierz Ździebło

KONSULTACJE INDYWIDUALNE

celem spotkań z psychologiem jest zapewnienie rodzicom indywidualnego i specjalistycznego wsparcia psychologicznego w związku z sytuacją pandemiczną oraz wojną, która się toczy w Ukrainie. To niekiedy dodatkowy stres na rodzin, które przyjmują do swoich domów osoby, których nie znają. Zapraszamy osoby, które aktualnie mierzą się z takimi trudnościami jak: utrata pracy, problemy w związku z nauką dzieci, trudności w komunikacji z najbliższymi, pogarszającą się kondycją psychiczną oraz problemy z motywowaniem swoich dzieci. Czas trwania takiego spotkania to 60 min.

Aby umówić się na darmową konsultację z naszym specjalistą, prosimy o kontakt telefoniczny.

Informacje i zapisy pod nr 71 338 30 03, zapraszamy do kontaktu.

Wszystkie działania tego projektu są DARMOWE!

Osoby zainteresowane udziałem w którychkolwiek warsztatach, prosimy o wypełnienie formularza, który pozwoli nam zapisać Państwa do odpowiedniej grupy, która będzie odpowiadała Państwa potrzebom.


UWAGA! Aby otrzymać zaświadczenie o wzięciu udziału w zajęciach, należy odbyć jeden, pełen cykl spotkań.

Cykl współfinansowany jest ze środków Miasta Wrocławia | www.wroclaw.pl

Lubisz dźwięk PozyTYwki?
Zostań Wolontariuszem

Lubisz dźwięk PozyTYwki?

Możesz sprawić by PozyTYwka grała dla każdego potrzebującego

Możesz sprawić by Pozytywka grała dla każdego potrzebującego

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami

Dołącz do nas w social media i graj razem z nami